Skip to main content
 

Om Klubben

En af Danmarks mest traditionsrige
og vindende vægtløftningsklub og atletklub.

Om klubben

Danmarks mest traditionsrige og vindende vægtløftningsklub og den eneste atletklub, som rummer de tre idrætsgrene brydning, vægtløftning og boksning.

Flere og flere genopdager vægtløftning. Det er der en grund til. Vægtløftning tilbyder en workout for hele kroppen der aktiverer alle de store muskelgrupper. Du opbygger styrke, eksplosivitet, koordination og mobilitet. Ikke kun mænd tiltrækkes af sporten, antallet af kvindelige medlemmer i Dansk vægtløftningsforbund er i løbet af de sidste fire år eksploderet fra 6 til 4000. Mange af vores nye medlemmer kommer især fra Crossfit Sporten. Vi oplever at mange nytilkommere især søger dygtige vægtløftningstrænere og det har vi. Vores trænerstab består af tidligere landsholdstræner Folke Liwendahl, tidligere OL deltager Henrik Andersen og tidligere VM deltager samt nuværende EM guldvinder i mastersklassen Ronni Bærentsen.

Vi holder til i Aalborg vestby lige ved siden af Vesterfjordpark. Vi er til dagligt et træningssted for både motionister, styrkeløftere og vægtløftere på alle niveauer. AK Jyden har en imødekommende og motiverende klubkultur. Vi støtter hinanden i den daglige træning og fejrer store og små sejre.

Vores klubs historie går helt tilbage til 1898. Dengang havde klubben det, efter nutidens normer, lidt kontroversielle navn ”Tobaksarbejdernes Atletklub”. Klubben blev nemlig, som navnet indikerer, stiftet af tobaksarbejdere fra C.W. Obels fabrikker. Brydning var først på programmet, herefter kom vægtløftning, der dengang hed ”at løfte jern”, og sidste blad på trekløveren var boksning.

Inspireret af Sten Blichers sang ”Jyden han æ stærk å sej” tog klubben senere navneforandring til ”Atletklubben Jyden”.